Karácsonyi előköltekezés: a fiatalok és az idősebbek is több pénzből gazdálkodhatnak az idén
A pandémia első évében visszafogott decemberi fogyasztást tavaly már újra az év végi ünnepek előtt jellemző, bőséges bevásárlási szezon váltotta fel, amikor a családok kosarába az élelmiszerekből, és az ajándéknak szánt iparcikkekből is jóval több, minőségibb termék kerülhetett. Ebben nagy szerepe volt az állami ösztönzőkkel megtámogatott, újraindult gazdaság gyors növekedésének, amely lehetővé tette, hogy a karácsonyfa alá valamennyi korosztálynak jusson olyan jövőbemutató kormányzati döntés, ami már az ünnepekre való felkészülést is megszépíthette, és például a Bosnyák téri piac kereskedőinél is éreztette kedvező hatásait.
A máskor csendes, januári eleji napokban is élénk a forgalom a zuglói kiskereskedőknél, sőt, a főváros szerte hagyományosan közkedvelt Bosnyák téri piacon még mindig a december elején felpörgött fogyasztási kedv fűti a hangulatot.
Ahogy arról az árusok lapunk érdeklődésére beszámoltak: karácsony és szilveszter előtt újra a régi lendülettel zajlott a friss tőkehúsok, halak, füstölt és száraz sertésáruk, jóféle alapanyagok értékesítése és jelentős igény mutatkozott a zöldségek, gyümölcsök, magvak, tészták, lekvárok, tejtermékek, vagyis a „Bosnyákon” megszokott minőségi, termelői kínálat, házi termékek iránt is. Az árusok egyaránt kedvező tapasztalataikról számoltak be a vásárlóerő alakulásáról, és a piacon töltött évek tapasztalatainak tükrében megállapították, hogy az év végére felfutott Zuglóban is a fogyasztási kedv, aminek köszönhetően érezhetően több pénzt hagytak a családok a kereskedőknél az ünnepekre.
Mint mondták, például megfigyelhető volt, hogy a legalább arcról vagy név szerint ismert törzsvásárlók legtöbbje az eddigieknél gyakrabban tért be valamely termék beszerzésére, de decemberben – az enyhe időjárásnak is köszönhetően – sok volt az ismeretlen vagy ritkábban látott vásárló is a környéken. A piac legelkötelezettebb látogatói, a nyugdíjas korosztály tagjai pedig látványosan bátrabban érkeztek vásárolni az elmúlt hónapokhoz képest, az árusok megfigyelései szerint azért, mert novembertől megvastagodott az idősek pénztárcája és komoly ígéretet is kaptak a nyugdíjak számlákon is érzékelhető, hosszú távú emelésére 2022-től.
Ez sokak számáras nyújtott olyan biztonságérzetet az anyagiakban már jó előre, hogy így az ünnepi szokásaikban sem kellett szerényebbre venni a kiadásokat, de nagyon sokaknál volt az is jellemző, hogy a több, minőségibb élelmiszer beszerzésével, vagy plusz ajándékok vásárlásával a családjuk tagjait – például a munkavállaló fiatal szülőket, az egyedülálló rokonokat, vagy az iskolás unokákat – is segíteni tudták. Ugyanígy, szélesebbre nyíltak a pénztárcák azoknál a vásárlóknál is, akiket érint a minimálbér tavaly bejelentett nagyarányú emelése.
Mint ismert, január elsejétől 200 ezer forintra nőtt a minimálbér és 260 ezer forintra a szakmunkás minimálbér, ami háromszoros emelkedést jelent a kormányzás kezdetéhez képest és nagyon széles körben érinti a foglalkoztatottakat, azaz a vásárlókat.
Emellett az is tovább ösztönzi a mindennapi megélhetéshez szükséges árucikkek lendületes beszerzéseit, hogy idén folytatódik az ápolói és az orvosi béremelési program, és magasabb fizetésre számíthatnak a bölcsődei alkalmazottak, az óvónők, a tanárok, a szociális és kulturális ágazatban dolgozók, továbbá a katonák és a rendvédelmi feladatokat ellátó hivatásos állomány tagjai is.
Hiába viszont a nagyobb bevétel, ha megszorítások fojtogatják a lakosságot – ám a magyar családokat ezúttal sem fenyegetik megterhelő elvonások, mivel a 2010 előtti időszakhoz képest a mostani kormány továbbra is az adócsökkentés politikáját folytatja.
Így például legújabban 17-ről 13 százalékra csökken a munkáltatók által fizetett közteher. Ez azért fontos, mert az adócsökkentés nagyobb mozgásteret biztosít a vállalkozásoknak a jövőbeni béremelésekhez, ami a kkv-k alkalmazottainak jelenthet biztosabb munkahelyet, kiszámíthatóbb jövőképet. Akárcsak az ekho csökkentése vagy az, hogy a munkaadók immár mérsékeltebb kisvállalati adót kell fizessenek és számukra meghosszabbodott a kis- és középvállalkozások kedvezménye a helyi iparűzési adóban.
Már szó esett arról, hogy a nyugdíjasok újra érezhetik a dolgos évtizedek anyagi megbecsülését, amelynek máris van a boltokban, a piaci kereskedőknél forintban mérhető kedvező hatása.
A kormány egy régi adósságot törleszt azzal, hogy visszaépíti a 13. havi nyugdíjat, illetve, hogy januártól minden nyugdíj emelkedik 5 százalékkal.
A 80 ezer forintos novemberi nyugdíjprémium-kifizetésekkel együtt ez már jelentős támogatással ér fel a szépkorúak számára, amelyből nap mint nap könnyebbé válik a mindennapi vásárlás vagy a gyógyszerek kiváltása, illetve akár a csekkek befizetése.
Ahogy az időseket, úgy a fiatalokat is nagymértékben segíti a kormány, példátlan döntéssel.
A 25 év alatti magyar fiataloknak ugyanis mostantól nem kell jövedelemadót fizetniük – az adókedvezmény a bruttó átlagkereset szintjéig érvényesíthető. Ilyen intézkedés korábban nem volt: a kormány döntése havonta átlagosan 40 ezer forintos plusz pénzt jelent több százezer ifjú munkavállalónak.
Mivel a gazdaság erősödik, ezért életbe léphet a családi adóvisszatérítés év végén bejelentett rendszere is.
Ez azt jelenti, hogy a gyermeket nevelő családok néhány héten belül visszakapják a 2021-ben befizetett jövedelemadójukat a bruttó átlagkereset adószintjéig, ugyancsak példátlanul széles körű érintettséggel.
Emellett 6-ról 12 ezer forintra nő a babakötvények támogatása, és továbbra is elérhető a babaváró támogatás, mint ahogy az otthonteremtési támogatások széles köre – ezeket a megszorítások politikája helyett a kormány mindvégig aktívan biztosította a családoknak akkor is, amikor a járvány okozta válság ellenében gazdaságvédelmi intézkedésekre volt szükség.
