Oldal kiválasztása

A zeneiskola költözhet az Egressy útra.

Egy lépéssel közelebb az állami oktatás bővítése felé Alsórákoson

A közérdekért való határozott kiállásnak köszönhetően megoldódni látszik a jelentős állami fejlesztés előtt álló Columbus utcai zeneiskola helyproblémája, a patinás kerületi intézmény művészeti oktatása jövőre is a kerületben folytatódhat. Szeptembertől az Egressy úton üresen álló iskolaépületben csendülhet fel a zeneszó, mivel az önkormányzat kénytelen volt módosítani az elképzelésein, noha azokról még nem tett le teljesen. Az alsórákosiak érdekében Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő továbbra is elkötelezett amellett, hogy a zeneiskola átmeneti elszállásolása után ne egy magánalapítvány, hanem az állam által fenntartott iskola működhessen az Egressy úton.

Hosszú távon is hasznos eredménnyel járhat a 16. kerületi Kertváros és Zugló-Alsórákos kormánypárti országgyűlési képviselőjének határozott fellépése az alsórákosi gyermekes családok érdekében, amely a kerület patinás zeneiskolájának átmeneti problémájára már meghozta a megnyugtató megoldást. A törekvések azonban hosszabb távra szólnak, amelyeket egyelőre átmenetileg sikerült véghez vinni.

Emlékezetes: Szatmáry Kristóf – a zuglói önkormányzati képviselő, Borbély Ádám közreműködésével – néhány hete amiatt állt a nyilvánosság elé, hogy felemelje szavát a baloldali vezetésű 14. kerületi önkormányzat megkérdőjelezhető döntésével szemben. Az Egressy úti iskola ügyében azt sérelmezték, hogy az önkormányzat képviselő-testülete nem a zuglóiak érdekeit, hanem inkább a kerületvezetés anyagi és politikai szempontjait szolgálja.

A helyi lakosok által támogatott fellépéssel elért első részsiker már megerősítette Szatmáry Kristóf elkötelezettségét azon eredeti szándéka mellett, miszerint tovább harcol a közérdekekért, hogy az Egressy út környékén élők számára gyarapodjanak a kerületrészben elérhető állami oktatási lehetőségek. Az itt élők mindennapjaiban ugyanis egyre nagyobb problémát jelent, hogy miközben benépesült a környék fiatal családokkal, a közelben elérhető állami iskolai férőhelyek száma nem követte a lakosságszám gyarapodását.

Erre lehetne kézenfekvő megoldás az Egressy úton második éve üresen álló iskolaépület hasznosítása, amelyet korábban a Budapesti Metropolitan Egyetem bérelt a zuglói önkormányzattól, sőt, ma is fizet érte. A napjainkban is teljesen működőképes iskolaépület – a fenntartásra vonatkozó elkötelezett szándék mellett – a politikusok szerint hosszú távon alkalmas lehet a helyben megnövekedett igények kielégítésére is, azaz, hogy új állami oktatási intézmény létesüljön a kerület ezen frekventált részén, megkönnyítve a helyben lakók életét.

Azonban alapvető problémaként merült fel, hogy a zuglói önkormányzat inkább a sajátos elképzelései szerint hasznosítaná az épületet, nem a családok mindennapjainak támogatására. A zuglói vezetés tavaly nyáron arra kötött bérbeadói szerződést, hogy egy, az EU-ból finanszírozott, kétes hátterű alapítvány ideológiailag megosztó elveket valló magániskolája költözzön be az Egressy útra, havonta nettó 5,3 millió forint bérleti díjért – alapvetően megakadályozva ezzel az állami lehetőség kibontakozását.

Erről ráadásul annak ellenére hoztak a közérdekkel ellentétes tulajdonosi döntést, hogy a több mint 3 ezer négyzetméteres, köztulajdonú iskolaépület ideiglenes használatára néhány hónapja a kerület egyik legsikeresebb állami oktatási intézménye, a Columbus utcai zeneiskola is bejelentkezett.

A csaknem 3 milliárd forint állami támogatással tervezett felújítás előtt álló Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola jelenlegi épületéből a következő tanévtől ugyanis ki kell költözni, ezért kerestek ideiglenes állomáshelyet az intézmény vezetői.

Ennek részeként az igazgató, Makovecz Pál az ősszel levélben kérte a kormánypárti képviselőket, hogy tegyenek lépéseket az ideiglenes befogadóhelynek alkalmas Egressy úti iskolaépület közérdekű hasznosítása érdekében, mivel az önkormányzat nyári döntése ezzel ellentétes.

Az összehangolt fellépésre végül átmenetileg engedtek a kerületvezetők: az egyik decemberi döntésük szerint a magángimnázium helyett – legfeljebb 2022. december 31.-ig – a zeneiskolásokat engedik beköltözni az Egressy útra, igaz, nem ingyen, hanem ugyanazon bérleti feltételek szerint. Ezzel együtt egy másik határozat szerint egyelőre továbbra is fenntartják a magánalapítvány opcióját a majdani beköltözésre, annak ellenére, hogy a közoktatás későbbi, tartósan elérhető bővítésére vonatkozó igények már most nyilvánvalóak a helyiek részéről.

Az érdek-képviseleti törekvéseknek tehát még nincsen vége. Ugyanakkor az átmeneti visszalépés amiatt is kedvező, egyúttal pikáns eredmény a zuglói lakosok többsége szerint, mert az mszp-s Horváth Csaba-vezette önkormányzat eredetileg azzal az Ezer Gyerek Egyesület nevű magánalapítvánnyal szerződött, amelyet egy brüsszeli háttérszervezet pénzel.

Ez az EU-s szervezet köztudottan támogatja azokat a programokat Európa szerte, amelyek a fiatalok gondolkodását a nyugati újvilág-trendeknek megfelelő genderizmus irányába érzékenyíti. Így például elfogadott számukra a kiskorúak szabad, szülők kihagyásával történő nemi identitásnevelése is a köznevelésben, és sajátosan gondolkodnak azokban a megosztó társadalomszociológiai kérdésekben, amelyek miatt a gyermekvédelmi törvény megerősítésére Magyarországon népszavazás következik.

A baloldali többségű zuglói képviselő-testület hozzáállása Szatmáry Kristóf szerint főként azért kifogásolható, mert ezzel a választásával már eleve, hosszabb távon is figyelmen kívül hagyta a lakosság nyilvánvaló igényeit.

Márpedig, ahogy azt a keretes írásunkban a Közép-Pesti Tankerületi Központ vezetője megerősíti, Alsórákos közoktatási igényei jelentősen megnőttek, és kétség nem fér hozzá, hogy nagy szükség lenne bővülni még egy, állami fenntartású iskolával, akár az Egressy úton.

Ezt támogatja törekvéseivel Szatmáry Kristóf is, aki a zeneiskolások átmeneti helyproblémájának megoldásán túl elkötelezett a közérdekű iskolaügy mielőbbi rendezése mellett.

Mint azt a Hírmondónak elmondta, továbbra is feltett szándéka, hogy a zeneiskolások visszaköltözése után az Engressy úton jó minőségű állami oktatás valósuljon meg.

Főként, hogy az Egressy úti épület már most rendelkezik minden olyan infrastruktúrával, azaz jól felszerelt tantermekkel, tornateremmel, amely a közneveléshez alapvetően szükséges, így jóformán szinte csak a fenntartásról szóló állami szándék hivatalossá tételére, majd a szükséges lépések megvalósítására lehet szükség a tankerület részéről. Erre reményei szerint a zeneiskola ideiglenes elszállásolása után már folytatólagosan lehetőség lesz. Ennek érdekében az önkormányzatnak végérvényesen el kellene engednie a magángimnáziumot tervező EU-s alapítvány bevonulásáról szóló, visszás terveket, ami még a jövő zenéje – szögezte le az országgyűlési képviselő.