Alsórákoson járva nap mint nap megfordulunk azokban az utcákban, amelyek történelmünk kiemelkedő alakjairól kapták nevüket. De sokszor nem is tudjuk, milyen sorsot rejt egy-egy utcanévtábla.
1800. január 22-én született Jeszenák János kormánybiztos, főispán, az 1848-49-es szabadságharc vértanúja.
Kormánybiztosként az ő irányításával küzdöttek a honvédek a Felvidéken a magyarok ellen fordulókkal. Szerepvállalásáért 1849. október 10-én végezték ki.
Dédunokája Esterházy János, a XX. század egyik legjelentősebb felvidéki politikusa, aki a csehszlovák diktatúra megtorlásának következtében vált mártírrá 1957-ben.
Csernyus Menyhért, vagy ahogy a korabeli írások említik, Csernus Manó hivatalnok volt a Kossuth Lajos vezette Pénzügyminisztériumban. 1849. október 24-én végezték ki Pesten, a mai Szabadság téren. A legenda szerint tévedés áldozata lett: nevét összekeverték Csernátony Lajoséval,Kossuth titkáráéval. A legendát Jókai Mór bizonyára ismerte. Sőt,egyes irodalomtörténeti feltételezések szerint fel is használta ezt a motívumot A kőszívű ember fiaiban, amelyben Baradlay Ödön helyett öccse,Jenő vállalta a halált.
